Pływająca elektrownia będzie chłodzona wodą morską

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przedstawili pomysł elektrowni jądrowej, którą można zbudować na pływającej platformie oraz chłodzić otaczającą ją wodą morską, co zapobiegnie wypadkom jak w Fukushimie.

Nowy pomysł, który zaprezentowano na sympozjum Amerykańskiego Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników dotyczącym małych reaktorów modułowych, jest wzorowany na platformach wiertniczych.

Według MIT, projekt elektrowni podczas najcięższej awarii zapewniłby chłodzenie otaczającą wodą morską, co pozwoli „bezwzględnie zapobiec stopieniu rdzenia” oraz uwolnieniu substancji radioaktywnych.

Jacopo Buongiorno, profesor inżynierii jądrowej MIT, tłumaczy, że taką elektrownię można zbudować w stoczni a następnie odholować w miejsce docelowe 10 km od brzegu, gdzie zostanie przycumowana do dna morskiego oraz przyłączona do sieci podwodną linią przesyłową.

Projekt korzysta z dwóch sprawdzonych technologii: reaktorów lekkowodnych oraz platform wiertniczych. Jak zapewnia profesor Buongiorno, stosowanie sprawdzonych rozwiązań minimalizuje ryzyko technologiczne.

Według profesora Buongiorno, mimo że pomysł nie jest nowy – Rosja właśnie buduje elektrownie jądrową na barce – lokalizacja nigdy nie była na tyle oddalona od brzegu, aby uniknąć skutków tsunami.

Platforma oddalona kilka kilometrów od brzegu, zacumowana na głębokości około 100 metrów, uniknie zarówno skutków tsunami jak i trzęsienia ziemi. Największe zagrożenia dla elektrowni jądrowej – brak chłodzenia oraz stopienie rdzenia jak w Fukushimie, Czarnobylu oraz Three Mile Island – nie wystąpią na morzu.

Po zakończeniu pracy, elektrownię w celu rozbiórki można odholować do specjalnej placówki, jak dzisiaj dzieje się to z łodziami podwodnymi czy lotniskowcami..

Według profesora Buongiorno, to rozwiązanie uprości skomplikowany proces budowy, który odpowiada za nieopłacalność nowych elektrowni jądrowych. Budowa w stoczni pozwala na lepszą standaryzację, a w pełni stalowa konstrukcja eliminuje użycie betonu, który jest głównym powodem opóźnień oraz przekroczenia budżetu.

Ponadto jak, twierdzi profesor Buongiorno, nie ma ograniczenia wielkości takiej elektrowni. Można zbudować małą elektrownię o mocy 50 MWe jak i dużą o mocy ponad 1 000 MWe, czyli zbliżoną do największych obecnie elektrowni.

Szczegóły oraz film (w języku angielskim) dostępne są pod adresem:
http://newsoffice.mit.edu/2014/floating-nuclear-plants-could-ride-out-tsunamis-0416

NucNet

NucNet jest niezależną, światową agencją informacyjną skierowaną do branży nuklearnej. NucNet prowadzi serwis internetowy, w którym publikowane są bieżące informacje dotyczące przemysłu jądrowego, w szczególności poświęcone aspektom bezpiecznej eksploatacji obiektów jądrowych oraz stosowania źródeł promieniotwórczych. NucNet został założony w 1990 roku przez Europejskie Towarzystwo Nukleoniczne jako odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na rzetelną i szybką informację o energetyce jądrowej.

Serwis internetowy: www.nucnet.org
Facebook: NucNet
Twitter: @NucNetNews

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *