Jak doniosły rosyjskie media, (rosyjska) państwowa spółka jądrowa Rosatom zaprezentowała pojemniki do transportu i przechowywania wypalonego paliwa, w których można pomieścić 1,5 razy więcej odpadów promieniotwórczych w porównaniu do obecnych projektów, a także umożliwiających przechowywanie paliwa z reaktorów prędkich.
137-tonowe pojemnik, nazwany TUK-146, jest w stanie wytrzymać wyższy poziom temperatury i promieniowania, towarzyszący paliwu z reaktorów na neutrony prędkie.
Rosja eksploatuje komercyjnie tylko jeden reaktor prędki, jest to BN-600 w Biełojarsku. Zużyte paliwo z tego reaktora jest przechowywane w basenie z wypalonym paliwem.
Jednocześnie Rosja buduje również w Biełojarsku reaktor prędki chłodzony sodem BN-800, a jego podłączenie do sieci planowane jest w 2015 roku.
Testy nad pojemnikami TUK-146 zostały przeprowadzone zgodnie z normami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w zakładzie produkcyjnym Rosatomu w Pietrozawodsku, położonego 400 kilometrów na północ od Petersburga. Beczki sprawdzano pod kątem mikropęknięć poprzez napełnianie ich azotem oraz helem.
Testy obejmowały również upadek pojemników z wysokości 9 metrów, pod kątem 25° – pozycji, w której są narażone na najwięcej uszkodzeń. Następnie beczki ponownie zrzucano na przedmioty o ostrych krawędziach.
Wyniki pokazują, że zewnętrza powłoka pojemnika doznała znacznych uszkodzeń, jednak jego zawartość pozostała w nienaruszonym stanie.
Model kasety paliwowej użyty w testach, był łatwy do wyciągnięcia z pojemnika i nie wykazał żadnych deformacji.
„Testy były udane. Teraz możemy stwierdzić, że beczki są gotowe do produkcji na skalę komercyjną”, powiedział kierownik projektu Yuri Kirillov.
Zespół inżynierów przez cztery lata opracowywał i rozwijał projekt pojemnika.
0 comments