Szwecja publikuje propozycję niezależnego chłodzenia rdzenia dla reaktorów

Szwedzka agencja ochrony radiologicznej (SSM) opublikowała propozycję projektu dotyczącego nowego niezależnego układu chłodzenia rdzenia, który pojawi się w szwedzkich elektrowniach jądrowych przed 2020.

Według SSM, celem niezależnego układu chłodzenia rdzenia jest zwiększenie poziomu odporności na pewne awarie, bazując na danych pochodzących ze stress testów oraz wcześniejszych badaniach dotyczących niezależnego chłodzenia rdzenia.

Podczas awarii skutkującej utratą wszystkich układów bezpieczeństwa nie wykorzystujących akumulatorów elektrycznych, niezależny układ chłodzenia rdzenia mógłby dostarczać wodę do zbiornika reaktora przez 24 godziny, dzięki połączeniu ze zbiornikiem wodnym umiejscowionym poza obudową bezpieczeństwa.

System ten byłby aktywowany niezależnie od automatyki reaktora oraz miałby indywidualny system zasilania, jak czytamy w dokumencie.

Dokument posłuży jako podstawa do oceny wpływu wprowadzenia tego układu dla szwedzkiego sektora energetyki jądrowej. Z kolei otrzymana ocena wpływu będzie podstawą nowych wymagań SSM stawianych operatorom elektrowni jądrowych, dotyczących wprowadzenia niezależnego układu chłodzenia rdzenia do 2020 roku.

Od kilku lat SSM ocenia zasadność niezależnego układu chłodzenia rdzenia, który stanowiłby dodatkowy poziom zabezpieczenia przed stopieniem rdzenia.

„Ten problem został podniesiony po wypadku w Fukushimie” – mówi Jan Hanberg, dyrektor jednego z działów SSM. „Wprowadzenie niezależnego układu chłodzenia rdzenia to jedno z rozwiązań proponowanych w procedurach na wypadek awarii podsumowujących stress testy przeprowadzone po awarii w Fukushimie”.

NucNet

NucNet jest niezależną, światową agencją informacyjną skierowaną do branży nuklearnej. NucNet prowadzi serwis internetowy, w którym publikowane są bieżące informacje dotyczące przemysłu jądrowego, w szczególności poświęcone aspektom bezpiecznej eksploatacji obiektów jądrowych oraz stosowania źródeł promieniotwórczych. NucNet został założony w 1990 roku przez Europejskie Towarzystwo Nukleoniczne jako odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na rzetelną i szybką informację o energetyce jądrowej.

Serwis internetowy: www.nucnet.org
Facebook: NucNet
Twitter: @NucNetNews

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *