Tepco dostało pozwolenie na “lodową ścianę” w elektrowni Fukushima Daiichi

Japoński dozór jądrowy zatwierdził dziś plan stworzenia nieprzepuszalnej podziemnej ściany lodowej wokół uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, aby spowolnić gromadzenie się radioaktywnej wody, twierdzi Japońskie Forum Przemysłu Jądrowego (JAIF).

Dozór jądrowy (NRA) zatwierdził plany właściciela i operatora elektrowni, firmy Tepco, dotyczące budowy podziemnej ściany lodowej, która według JAIF może ruszyć już w czerwcu.

Ściana ta zostanie zbudowana poprzez odwierty, w których umieszczone zostaną specjalne rury do zamrażania ziemi, co zapobiegnie przepływowi wód gruntowych. Tepco będzie wtłaczać do podziemnych rur specjalny czynnik chłodniczy, by stworzyć 1,5 kilometrową ścianę, która zatamuje napływ wód gruntowych.

Według JAIF, Tepco już testuje technologię pozwalającą zablokować napływ wód gruntowych z pobliskich wzgórz, które przepływają pod elektrownią i mieszają się ze skażoną wodą używaną do chłodzenia reaktorów stopionych po trzęsieniu ziemi i tsunami z marca 2011.

W ramach gospodarki skażoną wodą, Tepco zaczęło wypuszczać do Pacyfiku 560 ton nagromadzonych wód gruntowych, które przeszły rygorystyczne testy bezpieczeństwa.

Według NRA, tak zwane “podziemne obejście dla wód gruntowych” oznacza ingerencję w naturalny przepływ wód gruntowych pomiędzy wzgórzami i budynkami reaktorów elektrowni Fukushima Daiichi, które znajdują się przy samym oceanie.

Obejście dla wód gruntowych, jako jedna ze strategii ograniczania ilości skażonej wody, skupia się na przechwyceniu czystych wód gruntowych i przekierowanie ich na około elektrowni. Przed wypuszczeniem do oceanu woda jest tymczasowo gromadzona w celu sprawdzenia jej jakości.

Obejście pozwoli ograniczyć ilość wód gruntowych przepływających pod budynkami reaktorów do poziomu poniżej 100 ton na dobę, jak możemy przeczytać w liście NRA do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Według Tepco obejście pozwoli zredukować ilość skażonej wody, którą trzeba gromadzić i oczyszczać. To z kolei odciąży instalacje gromadzenia wody poprzez zmniejszenie tempa jej gromadzenia.

NucNet

NucNet jest niezależną, światową agencją informacyjną skierowaną do branży nuklearnej. NucNet prowadzi serwis internetowy, w którym publikowane są bieżące informacje dotyczące przemysłu jądrowego, w szczególności poświęcone aspektom bezpiecznej eksploatacji obiektów jądrowych oraz stosowania źródeł promieniotwórczych. NucNet został założony w 1990 roku przez Europejskie Towarzystwo Nukleoniczne jako odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na rzetelną i szybką informację o energetyce jądrowej.

Serwis internetowy: www.nucnet.org
Facebook: NucNet
Twitter: @NucNetNews

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *