Węgry zakończyły zwrot wysokowzbogaconego paliwa uranowego z reaktorów badawczych do Federacji Rosyjskiej

Węgry zakończyły zwrot wysokowzbogaconego paliwa uranowego (HEU) ze swoich reaktorów badawczych do Federacji Rosyjskiej, stając się dziewiątym krajem, który zakończył ten proces od początku obowiązywania trójstronnego (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, USA, Rosja) programu znanego jako Zwrot Rosyjskiego Paliwa dla Reaktorów Badawczych (RRRFR), zapoczątkowanego w 2002 roku.

Ostatnia partia 49,2 kg HEU w postaci wypalonego paliwa jądrowego (SNF), które zostało napromieniowane w Budapesztańskim Reaktorze Badawczym (BRR) poleciały do Rosji w trzech transportach lotniczych w ciągu ostatnich 6 tygodni.

Wcześniej 154,5 kg HEU SNF odesłano do Rosji w październiku 2008 oraz 35,4 kg świeżego paliwa HEU zwrócono w 2009 oraz 2011. Razem z trzema ostatnini dostawami w sumie z terytorium Węgier usunięto 239,1 kg HEU.

BRR to reaktor badawczy rosyjskiego pochodzenia o mocy 2 MW, który uruchomiono w 1959. Po dwóch modernizacjach jego moc nominalna wzrosła do 10 MW. Dzięki przystąpieniu do programu RRRFR, reaktor BRR został przystosowany do pracy na niskowzbogaconym paliwie (LEU).

Podczas ostatniej dostawy, sześć pojemników Skoda VPVR/M z wypalonym paliwem umieszczono w kontenerach transportowych TUK-145/C na terenie BRR. Następnie publicznymi drogami dostarczono je Międzynarodowe Lotnisko w Budapeszcie, gdzie zostały załadowane na pokład samolotu towarowego Antonov 124 i odleciały do Rosji.

Kontekst
Dzięki programowi RRRFR rozpoczętemu w 2002 roku z inicjatywy MAEA, Stanów Zjednoczonych oraz Federacji Rosyjskiej, ponad 2 000 kg HEU rosyjskiego pochodzenia, w tym także z Polski, wróciło do Rosji z 14 krajów podczas 56 transportów. MAEA aktywnie wspiera RRRFR poprzez całą gamę doradctwa technicznego, wsparcia organizacyjnego oraz zapewnia trening w zakresie przystosowania reaktorów badawczych z paliwa wysokowzbogaconego na niskowzbogacone.


Źródło:
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
http://www.iaea.org/newscenter/news/2013/hungaryheu.html
Photo Credit: Sandor Tozser / IAEA

Forum Atomowe

FORUM ATOMOWE to zespół młodych specjalistów i studentów nauk ścisłych, których celem jest edukacja i informacja społeczna w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz popularyzacja fizyki i nauk pokrewnych.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *